Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bydlení

27. 10. 2009

Bydlení je prostě základ. Pro potkana znamená jeho "přístřešek" místo, které je jenom jeho, kam se může schovat, hrozí-li v okolí nějaké nebezpečí, kam se uchýlí, je-li už z toho všeho běhání okolo unaven. Je to místo, kde má vždy něco dobrého na zub, kde je dostatek vody na pití, kde je vždy pohodlně ustláno a kde může nerušeně snít o potkaním království a jogurtovém nebi.

V následujících článcích se můžete podrobně seznámit s výstavbou, zhotovením a umístěním vhodného bydlení pro vašeho potkana. Všechny texty jsou doprovázeny fotografiemi, všechny návody jsou tedy vyzkoušené. Případné nejasnosti vám ráda vysvětlím přes mail.

Máte-li svoje zajímavé zkušenosti se stavěním klecí, terárií nebo výstavbou akvárií, vaše články s radostí uvítám a uveřejním. Pro zadání článku prosím použijte tento formulář.

Umístění bydlení

Potkaní příbytek, ať už je to klec, akvárium nebo terárium, by měl být postaven na takovém místě, kde nebude nikomu zavazet nebo vadit. Není nic horšího, když vám někdo pořád posunuje s domkem tam a zpět. Potkan potřebuje mít ve svém domku zázemí a klid. Příbytek by tedy měl mít v domě stabilní místo, ze kterého se nebude přesouvat. Samozřejmě občasné odsunutí kvůli vysávání a znovuzasunutí nevadí.

Potkan musí bezpečně vědět, kde jeho domek je. Brzy se naučí zdolat cestu z procházky zpět do svého obydlí.

Rozhodujeme-li se, kam příbytek postavit, měly bychom mít na paměti několik nepříznivých faktorů:

Průvan - průvan potkanům velmi škodí. Je zdrojem mnoha nachlazení, která mohou přejít v chronické onemocnění. Nemůžeme-li jinak, je nasnadě praktické řešení.

Jde-li o klec, obložte alespoň tři stěny (dvě boční a zadní) kartonem stejné velikosti jako je klec. Připevnit je karton možno koženými pásky (např. ze staré bundy) k mřížím. Potkani je časem zlikvidují, tak si udělejte zásobu. Dobré je sehnat i krabici o stejných rozměrech a jen vystřihnout nepotřebné stěny. Zbytek nasadit na klec a připevnit. Obecně doporučuji zateplit takto klec ve všech případech. V kleci je větší tma a tím i útulněji. Přesto se připravte na noční hlodání kartonu.

Obrazek

Jde-li o akvárium, není průvan tolik zřetelný. Přesto pro lepší zatemnění doporučuji též karton z bočních stran a zadní strany akvária.

Obrazek

Terárium se v tomto směru jeví jako nejlepší možnost. Je mnohdy téměř ze všech stran zakryto, průvan tedy nehrozí.

Prach - klec by zásadně neměla stát přímo na zemi. V mnoha případech to není úplně možné, přesto si můžete sami v letních parných dnech vyzkoušet, jak se žije asi 10 cm u země. Vzduch je těžký a plný prachu, zvláště v případě máte-li koberec. Prach v tomto podání může být zdrojem kýchání zvířat. Může zapříčinit i alergii. Doporučuji klece stavět na nízký stolek (možno i samozhotovení) nebo na nízkou bednu. Pro estetično překryjte podstavec kusem látky nebo ubrusem.

Akvárium a terárium jsou proti prachu opět díky stěnám poměrně imunní. V případě terária záleží na propracování přední "průhledné" strany. Je-li tvořena jen pletivem, zvyšte polohu posazení.

Teplo - ani jedna z možností bydlení se nesmí vyskytovat poblíž topení. Horko se v teráriu i akváriu pro svou horší vzdušnost ještě zvýší a vaši miláčkové mohou přijít k úpalu a na následky i zemřít. Klec se u topení taky nesmí vyskytovat. Takové teplo není pro potkany příjemné, dokonce je škodlivé. Potkani mají svůj vlastní kožich. Nemusíte se strachovat, že by jim jinde byla zima.

Světlo - příliš světla není pro potkany příjemné. Doporučuji zabednit stěny kartonem z krabic, nejlépe na třech až čtyřech stranách (s výjimkou přední) - přední stranu můžete zakrýt např. do poloviny. Potkani budou ve svém živlu.

Slunce - potkan není kočka ani pes, nerad se slunní a vyhřívá. Klec, akvárium nebo terárko nikdy neumísťujte na "letnění" na slunce. Potkani brzy dostanou úžeh a na následky mohou pojít.

Hluk - potkani slyší mnohem lépe než člověk. Člověk obecně slyší potkaní projevy jen v rozmezí pískotu při boji, páření, bolesti nebo zvuky, které vydávají mláďata. Ostatní potkaní "povídání" je sluchu člověka nedostupné. Potkan ale slyší mnohem víc a mnohokrát hlasitěji. Nikdy proto nestavte potkaní příbytek v místnosti blízko reproduktorů a televize. Nikdy si nemůžete být jisti, co vše z nich potkani slyší a jak tím trpí. Chudák zvíře, které sdílí pokoj s člověkem, který si pouští tucání na nejvyšší obrátky.

 

Úklid domečku

Podestýlku v domečku měňte dle potřeby asi jednou za 3 dny. Podestýlku na dně také dle potřeby. Některé druhy umožňují měnit i jednou týdně nebo později. Některé je třeba měnit častěji. Je-li pobobkováno a už to pěkně smrdí, je třeba to vyměnit :o).

Jednou za čas je dobré udělat generální úklid celé klece, terária nebo akvária. Interval čištění záleží na čistotě zvířat. Pokud sama bobkují jen v přízemí, je to o moc lehčí. Pokud ovšem dělají potřebu kdekoliv po všech patrech, je třeba přistoupit k čištění častěji.

Základem je odstrojit celý příbytek od všech bonusů, tj. houpaček, prolízaček apod. Vaši potkani budou zajímavou činností velice nadšeni a neustále se vám budou motat pod rukama. Vyoperujte hlavně domeček.

Celý příbytek přeneste do vany. V případě klece je to jednoduché, v případě terária - nemožné. Terárium je třeba vydrhnout ručně na místě. Nezbyde než namočit hadr a drhnout.

Klec ve vaně důkladně propláchněte horkou vodou. Všechny nepořádky (např. pod domečkem) odstraňte. Osvědčila se mi drátěnka. Z dřevěných ploch zaručeně sedře všechnu špínu. Ostatní plochy, nejsou-li víc znečištěny, stačí jen přetřít v proudu vody několikrát hadrem. Stejně tak opláchněte všechny mříže. Chcete-li, můžete použít slabý roztok octové vody.

S akváriem není mnoho problémů. Normálně octovým roztokem odrhněte všechny skleněné plochy.

Klec vytáhněte z vany  a umístěte na ručník na místo, kde mohou patra proschnout. Ideální je v teplých měsících na balkón. V zimě k topení. Sem tam klec u topení pootočte, aby pražilo na všechny části.

Stejně učiňte s teráriem. Akvárium stačí jen vytřít do sucha.

Jakmile patra proschnou, nebo relativně proschnou, můžete znovu nainstalovat všechny hračky a domečky. Využijte tuto činnost i k obměně příbytku potkana. Rád bude v relativně novém prostoru, alespoň se nebude nudit, nového není nikdy dost. Jako poslední nastěhujte potkana do "nového" domečku.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pekné

(Kajka, 19. 1. 2011 14:53)

Super stránka! ;)

Péče o potkan.....

(Kristýna, 4. 1. 2011 16:50)

Péče o potkana v krmení !

Je my.....

(Kristýna, 4. 1. 2011 16:49)

Je my deset let a mám potkany měli sme ůzkou ale visokou klec Můj Potkánek Bobík se tam vešel ale pak sme koupili dalšího potkánka Coudíka a velkou klec měli tam prolejzačky ale plastoví no a ono se to propadalo nedoporučuji plastoví prolejzky.A mít potkánky stojí za to.Jestli někdo chce vyléčit sví potkánky najde na péče o potkana Děkuji.

Moc bych si přála potkana

(Elisek, 27. 5. 2010 15:02)

Moc bych si přála potkana,protože se mi strašně líbí je mi už 11let a vystřídala jsem už mnoho zvířat,ale potkana eště ne a strašně se mi líbí jejich jemná srst a roztomilí ocásek.

klece

(FREE, 7. 2. 2010 22:57)

Pěkné klece :) :D